16 Mayıs 2012 Çarşamba

ÇEK CUMHURİYETİ


ÇEK CUMHURİYETİ

Çek Cumhuriyeti eski adıyla Çekoslovakya deyince erkeklerin akıllarına güzel kızları, Baros, Ujfalusi, Nedved, Koller gibi efsanevi futbolcular ile birlikte genel olarak Prag geceleri ve tabii ki Pilsen’in önderliğinde çeşit çeşit biraları gelir.  Detaylı bilgi için; http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ek_CumhuriyetiBu güzel ülkede ne yazık ki sadece Prag şehrine gidebildim, hâlbuki çok fazla zamanımı ayırmak istiyordum bu ülkeye ama ne yazık ki olmadı. Klasikleşmiş yıldız notlandırmamı yapmam gerekirse, önceki yazılarımda da hayranlığımı belirttiğim gibi;

Prag(5 yıldız)

Evet, bu şehre gidenler hiç sevmiyor ya da hayran kalıyor; çünkü şehre girer girmez çok kasvetli olduğunu hissediyorsunuz ancak bu çoğu insanda kötü bir tepkiye yol açsa da bende inanılmaz bir merak ve hayranlık duygusu uyandırdı.

Seyahatimin son 5 gününün 3 gününü bu şehirde harcadım ama imkânım olsa 10 günümü de harcayabilirdim, bunda bir Kafka hayranı olmamın büyük payı vardı açıkçası =)

Prag’ı neden sevdiğimi anlatmakla başlayayım, şöyle bir şehir düşünün; şehrin ortasından Vltava Nehri geçiyor ve bu nehir şehri Old city, New City olarak 2 bölüme ayrılıyor. Old City; Prag’ın 2. Dünya Savaşı’ndan çok zarar görmeyen ender şehirlerden biri olması sebebiyle inanılmaz eski ve görkemli mimari yapılara sahipken, New City; gece eğlence yerlerine, halkın yaşam ve çalışma alanlarına,  modern sanatlar müzesine ve çok sayıda eski kilise ve sinagoga sahip.

Yani buradan anlaşılabileceği gibi modern yaşam ile tarih iç içe bulunuyor ve inanılmaz derecede korunmuş. Bunun yanında benden 5 yıldız almasının sebepleri ise; İskender’den sonra hayatımda yediğim en güzel yemek olan “Svičkova”, süper kale manzarası,  Charles köprüsü, sıcakkanlı insanı, ucuzluğu,  gece hayatı, huzurlu olması, müzik tarihi müzesi ve en önemlisi bitmek tükenmek bilmeyen klasik ve kilise müziklerinin sokak, opera salonları ve dini mekânlarda devamlı sürmesidir.

Bu bölümde Çek Cumhuriyeti’nde gittiğim tek şehir olan Prag’ı yüzeysel olarak sizi sıkmamaya çalışarak tanıtmaya çalıştım. Bundan sonraki bölümlerde bu şehrin ayrıntılarını, görülmesi gereken yerleri, yemek yenecek yerleri; fotoğraf ve videolarla tanıtmaya çalışacağım.

Dikkat Çekenler: Kafka’yı çok güzel paraya çevirmişler hatta biraz suyunu çıkartmışlardır, “Becherovka” güzeldir, yakışıklı erkek pek yoktur ama aşırı güzel kız çoktur, gittiğim en ucuz Avrupa şehridir, kaybolmak inanılmaz kolaydır, “Karlova” ve “Kaprova” farklı sokak ve caddelerdir hostelinizin hangisi üzerinde olduğuna 3 defa kontrol edin yoksa benim gibi yarım saat gezinebilirsiniz =) , kilise müziği büyüleyicidir, vejetaryenlerin yaşayamayacağı bir yerdir.


1 yorum:

  1. merhaba,
    tüm yazılarınızı okudum kesinlikle hem bilgilendirici hem eğlendirici diyebilirim. Akıcı bir dil kullanmanız da yazılarınızı zevkle okutuyor.

    YanıtlaSil